Przedszkola

Tło Brokuł

Więcej kuchni roślinnej w jadłospisie przedszkolaka i ucznia.

Szkolenie „Vegańskie przedszkole!”

Jesteś osobą zarządzającą kuchnią?
Odpowiadasz za zaopatrzenie lub finanse w przedszkolu?
Jesteś dyrektorem, a może zatroskanym rodzicem?

Hipokrates powiedział kiedyś, że jesteśmy tym, co jemy.

Dzisiaj już wiemy, że antyczny uczony miał rację. Posiłek daje siłę, a pożywienie daje życie, ale tylko pod warunkiem, że to co jemy jest pełnowartościowe. Warto od dziecka budować z jedzeniem zdrową relację. Zbilansowane posiłki roślinne oraz sposob włączenia ich do przedszkolnego jadłospisu poprawi ochronę zdrowia dzieci w ramach profilaktyki chorób cywilizacyjnych i promocji zdrowia.

Czy jedzenie słodyczy, przetworzonego jedzenia oraz wyrobów mięsnych wspiera zdrowie najmłodszych?
Czy takie wzorce wspierają zdrową relację z jedzeniem, czy wręcz przeciwnie są prostą drogą w kierunku chorób?

Warto odpowiedzieć sobie na te pytania.

Co zyskasz dzięki szkoleniu „Vegańskie przedszkole!”

  • Renomę nowoczesnego przedszkola, które dba o dobro swoich wychowanków, co przykuje uwagę grona coraz bardziej świadomych rodziców
  • Wiedzę, która pozwoli wzbogacić ofertę żywieniową Twojego przedszkola
  • Nauczysz się podstawowych technik i zasad gotowania roślinnego z wykorzystaniem świeżych i suszonych ziół i przypraw
  • Poznasz różnorodność produktów roślinnych dostępnych na rynku, ich właściwości odżywcze i kulinarne, a także sposoby ich przechowywania
  • Zobaczysz i przetestujesz jak możesz komponować przedszkolne posiłki, które będą zgodne z wytycznymi rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 26 lipca 2016 r. (Dz.U. poz. 1154)
  • Odkryjesz wyzwania diety roślinnej, jej korzyści zdrowotne i środowiskowe oraz mity z nią związane
  • Rozwiniesz kreatywność i zyskasz umiejętność tworzenia smacznych i atrakcyjnych potraw roślinnych, dostosowanych do różnych okazji, preferencji i potrzeb żywieniowych dziec
  • Nawiążesz kontakt z innymi pasjonatami kuchni roślinnej, co pozwoli na wymianę doświadczeń, inspiracji, pomysłów i dalszy rozwój zawodowy w kierunku promowania zdrowia

Szkolenie „Vegańskie przedszkole” jest przeznaczone dla całego personelu placówki przedszkolnej – szczególnie dla osób zarządzających kuchnią, zaopatrzeniem i finansami.

Jest odpowiedzią na potrzeby naszych najmłodszych i chciałabym, abyś się o tym przekonał.

Czy vegańska dieta dostarcza wszystkich składników niezbędnych dla zdrowego rozwoju dziecka?
Skąd czerpać białko i tłuszcze, skoro nie z produktów zwierzęcych?

Moje szkolenie to dawka konkretnej wiedzy teoretycznej i praktycznej.

  • 40 godzin zajęć praktycznych przeznaczonych na przygotowanie wybranych, zdrowych zestawów posiłków dla przedszkolaków
  • 10 godzin wykładów i konsultacji

Dlaczego nie musisz się bać vege zmian?

Przychodzę do Ciebie ze szkoleniem, nie dlatego, że wcześniej zaniedbywałaś/zaniedbywałeś zdrowie swoich podopiecznych. Przychodzę do Ciebie, bo wiem, że możesz ofiarować im więcej kolorowego zdrowia na talerzu…

Jeżeli masz obawy, czy sobie poradzisz i czy po ukończonym szkoleniu będziesz „gotowa/gotowy” do samodzielnego zarządzania zdrową kuchnią, to uspokajam, Twoje doświadczenie pozwoli Ci szybko przyswoić nową wiedzę.

Po zakończonym szkoleniu chętnie pozostanę z Tobą w kontakcie.

Co wyróżnia moje szkolenia?

Moje szkolenia na tle konkurencji wyróżnia podejście do samego procesu kształcenia – zdecydowanie stawiam na przekazywanie wiedzy całemu personelowi, nie tylko wybranym osobom, co wprost przekłada się później na poziom efektywności wprowadzanych zmian.

Uważam, że zdrowe żywienie dzieci to nasza wspólna, społeczna sprawa.

A zatem wiedza, jak kształtować nowe, zdrowe nawyki, musi być dostępna na każdym poziomem zarządzania przedszkolem, a nawet wychodzić dalej, i trafiać bezpośrednio do rodziców.

A to może się wydarzyć, jeżeli każdy pracownik będzie umiał opowiedzieć rodzicom o roli zdrowego żywienia w rozwoju ich dziecka albo gdy włączysz rodziców w proces szkoleniowy.

Oczywiście, na początku naszej kulinarnej podróży po fascynującym świecie smaków i zapachów,  potrzebujemy wspierającego nas przewodnika. To nasz rodzinny dom i miejsca, w których się rozwijamy (takie jak przedszkola), kształtują nasze młode podniebienia i na długo zdecydują, czy jedzenie stanie się zagrażającym nam wrogiem, czy wspierającym nas przyjacielem.

Cena:

Cena szkolenia zależy od liczby uczestników i zakresu współpracy.

Interesuje Cię współpraca?

Zadzwoń aby dowiedzieć się więcej!

Chcesz poznać mnie bliżej?

Więcej kuchni roślinnej w jadłospisie przedszkolaka i ucznia.

Jesteś osobą zarządzającą kuchnią?
Odpowiadasz za zaopatrzenie lub finanse w przedszkolu?
Jesteś dyrektorem, a może zatroskanym rodzicem i ważny jest dla Ciebie problem odżywiania?

„Więcej kuchni roślinnej w jadłospisie przedszkolaka i ucznia”

– szkolenie wprowadzające do przedszkolnych i szkolnych jadłospisów dań z większym wykorzystaniem warzyw, owoców, orzechów, nasion, roślin strączkowych i zbóż.
Kuchnia roślinna to moja pasja. Weganką zostałam 30 lat temu .
Z wykształcenia jestem mgr. promocji zdrowia i edukatorem żywieniowym. 13 lat w Skoczowie założyłam restaurację VEGE KUCHNIA ROŚLINNA do której serdecznie Cię zapraszam !!!

Program szkolenia

Szkolenie „Więcej kuchni roślinnej w jadłospisie przedszkolaka i ucznia” jest przeznaczone dla całego personelu placówki przedszkolnej – szczególnie dla osób zarządzających kuchnią, zaopatrzeniem i finansami oraz rodziców
Szkolenie stanowi połączenie niezbędnej wiedzy o żywieniu w formie wykładu (prezentacji) oraz części warsztatowej, praktycznego przygotowania wybranych zestawów na śniadanie, obiad i podwieczorek.
1. Pełna oferta to:

  • 40 godzin zajęć praktycznych przeznaczonych na przygotowanie wybranych, zdrowych zestawów posiłków dla przedszkolaków
  • godzin zajęć praktycznych przeznaczonych na przygotowanie wybranych, zdrowych zestawów posiłków dla przedszkolaków.

2. Oferta indywidualna – w formie wykładów lub warsztatów kulinarnych dla:

  • pracowników placówki,
  • dzieci i młodzieży
  • rodziców
    dostosowana do potrzeb placówki.

Program szkolenia oraz koszty:

Przed stworzeniem programu szkolenia warto przeprowadzić analizę potrzeb. To pozwoli określić, jakie umiejętności lub wiedza są niezbędne pracownikom w danym obszarze. Na podstawie tej analizy można dostosować program oraz koszty szkolenia do konkretnych wymagań.

Na pokrycie kosztów szkolenia przedszkola publiczne lub prywatne mogą ubiegać się o dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w którym pomagam pozyskać środki.

Co zyskasz dzięki szkoleniu
„Więcej kuchni roślinnej w jadłospisie przedszkolaka i ucznia”

Nawiążesz kontakt z innymi pasjonatami kuchni roślinnej, co pozwoli na wymianę doświadczeń, inspiracji, pomysłów i dalszy rozwój zawodowy w kierunku promowania zdrowia

Renomę nowoczesnego przedszkola, które dba o dobro swoich wychowanków, co przykuje uwagę grona coraz bardziej świadomych rodziców

Wiedzę, która pozwoli wzbogacić ofertę żywieniową Twojego przedszkola

Nauczysz się podstawowych technik i zasad gotowania roślinnego z wykorzystaniem świeżych i suszonych ziół i przypraw

Poznasz różnorodność produktów roślinnych dostępnych na rynku, ich właściwości odżywcze i kulinarne, a także sposoby ich przechowywania

Zobaczysz i przetestujesz jak możesz komponować przedszkolne posiłki, które będą zgodne z wytycznymi rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 26 lipca 2016 r. (Dz.U. poz. 1154)

Odkryjesz wyzwania diety roślinnej, jej korzyści zdrowotne i środowiskowe oraz mity z nią związane

Rozwiniesz kreatywność i zyskasz umiejętność tworzenia smacznych i atrakcyjnych potraw roślinnych, dostosowanych do różnych okazji, preferencji i potrzeb żywieniowych dzieci

Propozycja szkolenia „Więcej kuchni roślinnej w jadłospisie przedszkolaka i ucznia”
to nie tylko pomysł na spożywanie różnorodnych produktów
i przyrządzanie niemonotonnych posiłków.
Urozmaicenie jest jedną z najważniejszych zasad planowania prawidłowych jadłospisów.

Wychodząc naprzeciw różnym potrzebom żywieniowym dzieci i młodzieży ważne jest, aby uwzględnić ich przekonania i preferencje smakowe oraz umożliwić im wybór spożywanych potraw. Z tego względu także dobrze jest, gdy w ramach jednego posiłku, w jednostkach oświatowych oferowane są obok dań mięsnych dania kuchni roślinnej.
W praktyce, proces równoczesnego przygotowania potraw mięsnych i roślinnych można przeprowadzić poprzez: planowanie posiłków opierających się na warzywach i owocach, produktach zbożowych, dodatku tłuszczy roślinnych, orzechów i nasion a dopiero późniejsze uzupełnienie ich produktami białkowymi jak rośliny strączkowe, roślinne alternatywne zamienniki mięsa, jajko, ryby, mięso.

Dajemy w ten sposób dzieciom i młodzieży możliwość wyboru posiłku, co przyczyni się do mniejszej skali marnowania żywności co jest powszechnym problemem w przedszkolach i szkołach.

Mniej popularne, mało znane warzywa i owoce można wprowadzić do jadłospisu w postaci koktajli, soków, musów, urozmaiconych sezonowymi owocami jak: arbuz, jabłko, brzoskwinia, kiwi, truskawka, warzywnych surówek. Warto pamiętać o nasionach i orzechach, które wzbogacają smak i wartość odżywczą potraw.

Niezwykle ważne jest również urozmaicenie jadłospisu pod względem smaku, zapachu, barwy, konsystencji oraz stosowania nowych technik kulinarnych. No, i oczywiście estetyczne podanie przygotowanych posiłków. Wszystko to znajdziemy w kolorowych warzywach, owocach i roślinnych aromatycznych, ziołowych przyprawach.

Czynniki te mają bowiem duży wpływ na pobudzenie apetytu, nie na kolejną porcję, ale by zachęcić dzieci do wyboru zdrowego jedzenie a nie jej konkurencji – żywności wysoko przetworzonej.

Przygotowując smaczne, kolorowe, aromatyczne i estetyczne jedzenie, uczymy dzieci właściwych nawyków żywieniowych. Edukacja zdrowotna skierowana na promowanie zdrowia jest lepszą i skuteczniejszą zachętą w kierunku zdrowych nawyków żywieniowych niż straszenie chorobami 🙂

Roślinne Poniedziałki

Ciekawym (inspirującym) ? pomysłem „Więcej kuchni roślinnej w jadłospisie przedszkolaka i ucznia” są ROŚLINNE PONIEDZIAŁKI (Meatless Monday) lub ROŚLINNE PIĄTKI zgodnie z naszą tradycją postnego piątku.
Jeden „roślinny dzień” w tygodniu z kreatywnymi pomysłami nazw dań jak: ośla kluska, schaboboczniaki, vege micha, nektar Puchatka, owsiana siła konia itp. z pewnością zachęci do większego spożycia warzyw i owoców, roślin strączkowych jako alternatywy roślinnego białka zamiast białka zwierzęcego oraz nasion i orzechów jako zdrowy zamiennik na nazbyt duże spożycie odzwierzęcych tłuszczy nasyconych. 

Według światowych organizacji żywieniowych m.in. American Dietetic Association, Dietitians of Canada, British Dietetic Association, American Academy of Pediatrics i Canadian Pediatrics Society, prawidłowo zaplanowane diety roślinne, są możliwe do stosowania na każdym etapie rozwoju, również w dzieciństwie i mogą wywierać korzystne efekty zdrowotne poprzez zmniejszenie ryzyka rozwoju otyłości oraz chorób takich jak: cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze oraz nowotwory. Pozytywne działanie diety roślinnej wynika z faktu, że dostarczają one większych ilości składników bioaktywnych, w tym witamin przeciwutleniających (wykazujących ochronny wpływ na organizm) oraz błonnika pokarmowego, przy jednocześnie niższej ich kaloryczności oraz zawartości w nich nasyconych kwasów tłuszczowych w porównaniu do diet zwyczajowych. Sposób żywienia jest jednym z głównych czynników środowiskowych wpływających na rozwój psychofizyczny dzieci. Dlatego w tym okresie konieczne jest zapewnienie odpowiednich ilości składników pokarmowych.
W Polsce wg Instytutu Żywienia i Żywności, Konsultanta Krajowego w dziedzinie pediatrii, Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Rady ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia dieta roślinna mogą być stosowane w żywieniu dzieci i młodzieży

Centrum Komunikacji Społecznej urzędu m.st. warszawy
wiemcojem@um.warszaw.pl
Campbell Icon