Jesteś dyrektorem, a może zatroskanym rodzicem i ważny jest dla Ciebie problem odżywiania?
„Więcej kuchni roślinnej w jadłospisie przedszkolaka i ucznia”
– szkolenie wprowadzające do przedszkolnych i szkolnych jadłospisów dań z większym wykorzystaniem warzyw, owoców, orzechów, nasion, roślin strączkowych i zbóż.
Kuchnia roślinna to moja pasja. Weganką zostałam 30 lat temu .
Z wykształcenia jestem mgr. promocji zdrowia i edukatorem żywieniowym. od13 lat w Skoczowie prowadzę restaurację VEGE KUCHNIA ROŚLINNA do której serdecznie Cię zapraszam !!!
Program szkolenia
Szkolenie „Więcej kuchni roślinnej w jadłospisie przedszkolaka i ucznia” jest przeznaczone dla całego personelu placówki przedszkolnej – szczególnie dla osób zarządzających kuchnią, zaopatrzeniem i finansami oraz rodziców
Szkolenie stanowi połączenie niezbędnej wiedzy o żywieniu w formie wykładu (prezentacji) oraz części warsztatowej, praktycznego przygotowania wybranych zestawów na śniadanie, obiad i podwieczorek.
1. Pełna oferta to:
- 40 godzin zajęć praktycznych przeznaczonych na przygotowanie wybranych, zdrowych zestawów posiłków dla przedszkolaków
- godzin zajęć praktycznych przeznaczonych na przygotowanie wybranych, zdrowych zestawów posiłków dla przedszkolaków.
2. Oferta indywidualna – w formie wykładów lub warsztatów kulinarnych dla:
- pracowników placówki,
- dzieci i młodzieży
- rodziców
dostosowana do potrzeb placówki.
Program szkolenia oraz koszty:
Przed stworzeniem programu szkolenia warto przeprowadzić analizę potrzeb. To pozwoli określić, jakie umiejętności lub wiedza są niezbędne pracownikom w danym obszarze. Na podstawie tej analizy można dostosować program oraz koszty szkolenia do konkretnych wymagań.
Na pokrycie kosztów szkolenia przedszkola publiczne lub prywatne mogą ubiegać się o dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w którym pomagam pozyskać środki.
Co zyskasz dzięki szkoleniu
„Więcej kuchni roślinnej w jadłospisie przedszkolaka i ucznia”
- Nawiążesz kontakt z innymi pasjonatami kuchni roślinnej, co pozwoli na wymianę doświadczeń, inspiracji, pomysłów i dalszy rozwój zawodowy w kierunku promowania zdrowia
- Renomę nowoczesnego przedszkola, które dba o dobro swoich wychowanków, co przykuje uwagę grona coraz bardziej świadomych rodziców
- Wiedzę, która pozwoli wzbogacić ofertę żywieniową Twojego przedszkola
- Nauczysz się podstawowych technik i zasad gotowania roślinnego z wykorzystaniem świeżych i suszonych ziół i przypraw
- Poznasz różnorodność produktów roślinnych dostępnych na rynku, ich właściwości odżywcze i kulinarne, a także sposoby ich przechowywania
- Nauczysz się jak komponować przedszkolne posiłki, które będą zgodne z wytycznymi rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 26 lipca 2016 r. (Dz.U. poz. 1154)
- Odkryjesz wyzwania diety roślinnej, jej korzyści zdrowotne i środowiskowe oraz mity z nią związane
- Rozwiniesz kreatywność i zyskasz umiejętność tworzenia smacznych i atrakcyjnych potraw roślinnych, dostosowanych do różnych okazji, preferencji i potrzeb żywieniowych dzieci
Propozycja szkolenia „Więcej kuchni roślinnej w jadłospisie przedszkolaka i ucznia”
to doskonałe rozwiązanie na spożywanie różnorodnych produktów
i przyrządzanie niemonotonnych posiłków.
Urozmaicenie jest jedną z najważniejszych zasad planowania prawidłowych jadłospisów.
Wychodząc naprzeciw różnym potrzebom żywieniowym dzieci i młodzieży ważne jest, aby uwzględnić ich przekonania i preferencje smakowe oraz umożliwić im wybór spożywanych potraw. Z tego względu także dobrze jest, gdy w ramach jednego posiłku, w jednostkach oświatowych oferowane są obok dań mięsnych dania kuchni roślinnej.
W praktyce, proces równoczesnego przygotowania potraw mięsnych i roślinnych można przeprowadzić poprzez: planowanie posiłków opierających się na warzywach i owocach, produktach zbożowych, dodatku tłuszczy roślinnych, orzechów i nasion a dopiero późniejsze uzupełnienie ich produktami białkowymi jak rośliny strączkowe, roślinne alternatywne zamienniki mięsa, jajko, ryby, mięso.
Dajemy w ten sposób dzieciom i młodzieży możliwość wyboru posiłku, co przyczyni się do mniejszej skali marnowania żywności co jest powszechnym problemem w przedszkolach i szkołach.
Mniej popularne, mało znane warzywa i owoce można wprowadzić do jadłospisu w postaci koktajli, soków, musów, urozmaiconych sezonowymi owocami jak: arbuz, jabłko, brzoskwinia, kiwi, truskawka, warzywnych surówek. Warto pamiętać o nasionach i orzechach, które wzbogacają smak i wartość odżywczą potraw.
Niezwykle ważne jest również urozmaicenie jadłospisu pod względem smaku, zapachu, barwy, konsystencji oraz stosowania nowych technik kulinarnych. No, i oczywiście estetyczne podanie przygotowanych posiłków. Wszystko to znajdziemy w kolorowych warzywach, owocach i roślinnych aromatycznych, ziołowych przyprawach.
Czynniki te mają bowiem duży wpływ na pobudzenie apetytu, nie na kolejną porcję, ale by zachęcić dzieci do wyboru zdrowego jedzenie a nie jej konkurencji – żywności wysoko przetworzonej.
Przygotowując smaczne, kolorowe, aromatyczne i estetyczne jedzenie, uczymy dzieci właściwych nawyków żywieniowych. Edukacja zdrowotna skierowana na promowanie zdrowia jest lepszą i skuteczniejszą zachętą w kierunku zdrowych nawyków żywieniowych niż straszenie chorobami 🙂
Roślinne Poniedziałki
Ciekawym (inspirującym) ? pomysłem „Więcej kuchni roślinnej w jadłospisie przedszkolaka i ucznia” są ROŚLINNE PONIEDZIAŁKI (Meatless Monday) lub ROŚLINNE PIĄTKI zgodnie z naszą tradycją postnego piątku.
Jeden „roślinny dzień” w tygodniu z kreatywnymi pomysłami nazw dań jak: ośla kluska, schaboboczniaki, vege micha, nektar Puchatka, owsiana siła konia itp. z pewnością zachęci do większego spożycia warzyw i owoców, roślin strączkowych jako alternatywy roślinnego białka zamiast białka zwierzęcego oraz nasion i orzechów jako zdrowy zamiennik na nazbyt duże spożycie odzwierzęcych tłuszczy nasyconych.
Interesuje Cię współpraca?
Zadzwoń aby dowiedzieć się więcej!